16 04 2025

    Wyższy Urząd Górniczy
            Departament
Warunków Pracy i Szkolenia                          Katowice, dnia  28 kwietnia 2025 r.

INFORMACJA Nr 4s/2025/EW

o wypadku śmiertelnym, zaistniałym w dniu 16 kwietnia 2025 r. około godziny 1603 w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Rudna”, któremu uległ operator Samojezdnego Wozu Strzelniczego p/z, pracownik firmy MAXAM.

Do wypadku doszło w komorze K-3a z pasa P-15 pola eksploatacyjnego RU-XXIII/5 oddziału G 1 (dalej „pole”), na głębokości 1180 m p.p.m, w odległości ok. 1,5 km na południowy-zachód od Szybu R-XI kopalni „Rudna”.

Pole zaliczone zostało do II stopnia zagrożenia tąpaniami, I stopnia zagrożenia wodnego oraz I stopnia zagrożenia klimatycznego. Wytrzymałość skał na ściskanie wynosiła odpowiednio: dla skał stropowych 137 MPa, dla skał furty eksploatacyjnej 55 MPa, dla skał spągu 29 MPa. Złoże rud miedzi w polu eksploatowane było systemem komorowo-filarowym z ugięciem stropu (R UO). Calizna rozcinana była wyrobiskami o szerokości około 7 m przy stropie i wysokości zgodnej z furtą eksploatacyjną na filary technologiczne o wymiarach 7 m×23 m. Minimalne otwarcie przestrzeni roboczej ustalone zostało na 70 m, a maksymalne na 250 m. Stropy wyrobisk w polu zabezpieczane były obudową kotwową wklejaną o długości żerdzi 1,8 m w siatce kotwienia 1,5m×1,5m. Jako obudowa dodatkowa stosowane były kotwy linowo-spoiwowe o długości 5 m oraz stojaki hydrauliczne typu SH. Dla robót eksploatacyjnych w polu opracowany został i zatwierdzony przez KRZG projekt techniczny eksploatacji zawierający szczegółowy projekt eksploatacji.

W dniu 16 kwietnia 2025 r. na zmianie II WSP (trwającej od godziny 1230 do godziny 1830) operator z firmy MAXAM zatrudniony był w trzyosobowym zespole do obsługi Samojezdnego Wozu Strzelniczego (dalej „SWS”). W skład brygady ponadto wchodzili dwaj górnicy strzałowi z oddziału strzałowego S-1, z których jeden wyznaczony został przez sztygara S-1 na przodowego. Zadaniem zespołu było załadowanie materiałem wybuchowym otworów strzałowych odwierconych w pięciu przodkach pola. Przodek w komorze K-3a był trzecim w kolejności ładowanym przez brygadę. Po sprawdzeniu przez górnika strzałowego stanu przodka w komorze K-3a, operator wjechał do komory K-3a z pasa P-15, ustawił SWS w osi wyrobiska K-3a i wraz z górnikami strzałowymi przystąpił do załadunku odwierconych otworów MW emulsyjnym z urządzenia mieszalniczo-załadowczego MUP. Po załadowaniu otworów strzałowych w K-3a górnicy strzałowi przystąpili do łączenia obwodu strzałowego. Około godziny 1600 operator SWS przebywał w komorze K-3a od strony północno-zachodniego ociosu, na wysokości przegubu głównego SWS i przygotowywał maszynę do wyjazdu z przodka. Około godziny 1603 doszło do nagłego opadu ze stropu warstwy skał o miąższości od 0,2 m do 0,4 m i wymiarach około 4 m×2 m. Skały uderzyły i docisnęły operatora do spągu. Współpracownicy przystąpili niezwłocznie do uwalniania poszkodowanego. Akcja ratownicza była kontynuowana przez zastępy ratownicze przybyłe wraz z lekarzem z Jednostki Ratownictwa Górniczo Hutniczego. Po uwolnieniu poszkodowanego lekarz stwierdził jego zgon.

Na podstawie oceny skutków, zjawisko zakwalifikowane zostało jako opad skał ze stropu i ociosu. 

Przyczyną wypadku było uderzenie operatora bryłami skalnymi opadającymi ze stropu.

W związku ze zdarzeniem, Dyrektor OUG we Wrocławiu 17 kwietnia 2025 r. przeprowadził oględziny miejsca wypadku. Po oględzinach wydał decyzję, którą wstrzymał ruch zakładu górniczego KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Rudna” w Polkowicach w części dotyczącej komory K-3a, od pasa P-15 do czoła przodka, w polu RU-XXIII/5 oddziału G-1 do czasu:

  • wykonania inwentaryzacji mierniczej oraz skaningu laserowego miejsca wypadku,
  • likwidacji lub usunięcia środków strzałowych załadowanych do otworów strzałowych w tym przodku, w sposób ustalony przez KRZG, 
  • wyprowadzenia Samojezdnego Wozu Strzelniczego nr 167 na zasadach ustalonych przez Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego,
  • przeprowadzenia kontroli stanu wyrobiska i jego obudowy, wykonania uzupełniającej obrywki stropu i ociosów z uzupełnieniem obudowy kotwowej po wykonanej obrywce mechanicznej oraz usunięcia opadłych brył skalnych, na zasadach ustalonych przez Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego,
  • dokonania przez Kopalniany Zespół ds. Rozpoznawania i Zwalczania Tąpań i Zawałów analizy sytuacji geologiczno-górniczej oraz stanu zagrożenia zawałami w polu RU-XXIII/5 i zweryfikowania przyjętych zasad profilaktyki zawałowej, z uwzględnieniem okoliczności zaistniałego wypadku.

Ponadto z uwagi na zerwane opadającymi skałami elementy obudowy Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu wstrzymał partię obudowy kotwowej, zastosowanej do zabezpieczenia stopu i ociosów w komorze K-3a, od pasa P-15 do czoła przodka, w polu RU XXIII/5 oddziału G-1 do czasu uzyskania wyników badań w zakresie parametrów wytrzymałościowych, składu chemicznego i zgodności ze stawianymi jej wymaganiami, w tym odnoszących się do współpracy elementów tej obudowy tj. żerdzi, podkładki i nakrętki.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.

do góry