17.06.2013

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 3.07.2013 r.

I N F O R M A C J A Nr 32/2013/EW

w sprawie wypadku indywidualnego ciężkiego uszkodzenia ciała (zranienie przedramienia prawej ręki), zaistniałego w dniu 17.06.2013 r., ok. godziny 2005, w Podziemnym Magazynie Gazu Ziemnego Husów w Husowie, Ośrodek Grupowy nr V, należącym do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. w Warszawie Oddział w Sanoku, któremu uległ pracownik fizyczny (operator wydobycia ropy i gazu) – pracownik własny lat 40, pracujący w górnictwie 15 lat.

Wypadek miał miejsce na terenie Ośrodka Grupowego nr V obsługiwanego przez pracowników Podziemnego Magazynu Gazu Ziemnego Husów. Operator wydobycia ropy i gazu po rozpoczęciu pracy o godzinie 1500 na Ośrodku Centralnym Podziemnego Magazynu Gazu Ziemnego Husów, decyzją Kierownika Zmiany (osoby dozoru ruchu) został oddelegowany do obsługi Ośrodka Grupowego nr V. O godzinie 2000 po nawiązaniu łączności z osobą dozoru ruchu udał się w kierunku zbiornika metanolu celem odczytania stanu metanolu zgodnie z przyjętymi w PMGZ zasadami. Zbiornik leżący w kształcie walca wyposażony jest w płynowskazy wykonane z rurek szklanych, zamontowane na czołowej ścianie zbiornika (dwa płynowskazy na zbiorniku). Jako zabezpieczenie rurek szklanych zastosowano korytka blaszane w kształcie litery U, na których naniesiono skalę do odczytu poziomu płynu w zbiorniku. Po podejściu do zbiornika pracownik stwierdził częściowe zsunięcie się obudowy płynowskazu, co powodowało błędny odczyt ilości metanolu w zbiorniku. Podczas próby podsunięcia obudowy do góry nastąpiło uszkodzenie (pęknięcie) rurki płynowskazu, która spadając wbiła się w przedramię prawej ręki poszkodowanego. W wyniku zdarzenia pracownik doznał rany ciętej przedramienia prawej ręki z uszkodzeniem nerwu łokciowego.

Przybyły na miejsce wypadku pracownik z Ośrodka Centralnego PMGZ Husów (wysłany przez Kierownika Zmiany po otrzymaniu informacji od poszkodowanego) udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy, a następnie odwiózł go do szpitala w Łańcucie. Po zszyciu rany i założeniu opatrunku poszkodowany przewieziony został do szpitala w Rzeszowie na Oddział Neurochirurgii gdzie po konsultacji medycznej wypisany został do domu.

Zgłoszenie wypadku do OUG w Krośnie miało miejsce w dniu 18.06.2013 r. o godzinie 730 z kwalifikacją „wypadek lekki”. Według opinii lekarskiej sporządzonej w dniu 20.06.2013 r. na wniosek komisji powypadkowej przedsiębiorcy (za pośrednictwem poszkodowanego) poszkodowany doznał rany ciętej przedramienia prawego z uszkodzeniem nerwu łokciowego z kwalifikacją jako „wypadek ciężki”. O zmianie kwalifikacji powiadomiono OUG w Krośnie w dniu 24.06.2013r. niezwłocznie po uzyskaniu informacji od poszkodowanego.

W wyniku przeprowadzonych oględzin miejsca wypadku i prowadzonego postępowania wyjaśniającego stwierdzono, że osłona płynowskazu szklanego nie była trwale przymocowana do króćców płynowskazu, co umożliwiło zsunięcie się osłony, a podczas próby jej podniesienia uszkodzenie rurki płynowskazu. Pracownik w czasie zdarzenia używał hełmu ochronnego, rękawic i odzieży ochronnej (koszula z krótkimi rękawami). Celem zapobiegnięcia podobnym zdarzeniom Kierownik PMGZ polecił skontrolowanie wszystkich zbiorników PMGZ Husów wyposażonych w płynowskazy pod kątem trwałego zamocowania osłon płynowskazów i założenia dodatkowych opasek zaciskowych metalowych w miejscu ich mocowania.

Przyczyną wypadku było zranienie przedramienia prawej ręki pracownika spadającym kawałkiem rurki szklanej uszkodzonego płynowskazu zbiornika metanolu.

W związku zaistniałym zdarzeniem Dyrektor OUG w Krośnie nakazał przedsiębiorcy: PGNiG S.A. w Warszawie Oddział w Sanoku:
dokonać przeglądu zbiorników we wszystkich zakładach górniczych Oddziału w Sanoku pod kątem prawidłowego, trwałego zamocowania osłon płynowskazów szklanych, zapoznać pracowników z okolicznościami i przyczynami zaistniałego wypadku.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Krośnie.

do góry