24_04_2025
Wyższy Urząd Górniczy
Departament
Warunków Pracy i Szkolenia
Katowice, dnia 14 maja 2025 r.
INFORMACJA Nr 16/2025/EW
o wypadku ciężkim, zaistniałym w dniu 24 kwietnia 2025 r. około godziny 1040 w zakładzie górniczym Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. w Bogdance, w chodniku wodnym 7 na poziomie 960 m w polu Bogdanka, któremu uległ pracownik zatrudniony w firmie Przedsiębiorstwo Robót Specjalistycznych „Wschód” S.A. wykonującej powierzone czynności w ruchu zakładu górniczego Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.
Wypadek zaistniał w chodniku wodnym 7 na poziomie 960 m w polu Bogdanka, zlokalizowanym w górotworze nieskłonnym do tąpań, zaliczonym do klasy „A” zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, I stopnia zagrożenia wodnego i I kategorii zagrożenia metanowego. Wyrobisko o długości około 284,7 m wydrążone zostało w okresie od grudnia 2024 r. do marca 2025 r. przez oddział GRP-1 przy użyciu kombajnu chodnikowego, w kierunku północno-zachodnim, poziomo na odcinku od skrzyżowania z chodnikiem wodnym 5 do około 254 m i od około 275,5 m do skrzyżowania z chodnikiem dojazdowym 1 oraz ze wzniosem około 11° na odcinku od około 254 m do około 275,5 m jego wybiegu. Obudowę zamkniętą chodnika stanowiły odrzwia typu ŁPZS 10 i ŁPZS 10WM z kształtownika V36, w rozstawie co 0,4 m stabilizowane rozporami stalowymi dwustronnego działania, z opinką stropu i ociosów z siatek stalowych. Dodatkowe wzmocnienie obudowy i górotworu wykonane zostało za pomocą pięciu podciągów stalowych z podwójnych prostek V36 mocowanych jarzmem kątowym oraz kotew strunowych iniekcyjnych z zaciskiem wieloszczękowym o długości całkowitej 6 m, instalowanych w stropie naprzemiennie po 1-2 sztuki w co trzecim polu pomiędzy odrzwiami obudowy. W wyrobisku przewietrzanym prądem powietrza wytwarzanym przez wentylator główny, zabudowane były trzy trasy kolejki podwieszonej, rurociąg przeciwpożarowy i rurociąg odwodnienia, kable elektryczne i lampy oświetleniowe. Po zakończeniu drążenia, w miesiącu marcu i kwietniu 2025 r. zdemontowano i wytransportowano urządzenia do tego służące, w tym również kombajn chodnikowy. Pozostały do wykonania zakres robót w tym chodniku, przydzielony od dnia 15 kwietnia 2025 r. oddziałowi GPD-1, obejmował między innymi przybierkę spągu przy użyciu spagoładowarki oraz zabudowę 97-miu spągnic z łukowymi elementami wzmacniającymi (tzw. „zastrzałami”) łączącymi spągnice z elementami ociosowymi obudowy wyrobiska. Roboty te wykonywali pracownicy oddziału GPD-1 przy współudziale pracowników firmy zewnętrznej Przedsiębiorstwo Robót Specjalistycznych „Wschód” S.A. na zasadach odrębnej umowy zawartej z Lubelskim Węglem „Bogdanka” S.A. Do dnia 24 kwietnia 2025 r. włącznie, zabudowano 24 spągnice z zastrzałami. Front prowadzonych robót znajdował się na poziomym odcinku wyrobiska tj. na około 253,6 m jego wybiegu.
W dniu 24 kwietnia 2025 r. na zmianie rozpoczynającej się o godzinie 630 sztygar oddziału GPD-1 skierował czteroosobową brygadę składającą się z dwóch pracowników własnych oraz dwóch z firmy zewnętrznej do robót związanych z zabudową spągnic z łukowymi elementami wzmacniającymi w chodniku wodnym 7 na poziomie 960 m w polu Bogdanka. Po ręcznym wykonaniu przybierki spągu na głębokość około 10-15 cm przy użyciu młota pneumatycznego zabudowano trzy spągnice i rozpoczęto przygotowania do zabudowy łukowych elementów wzmacniających tzw. „zastrzałów”. W tym celu należało przemieścić we właściwe miejsce tj. do dołu o około 10-20 cm strzemiona górne zamków obudowy, zamontowane już wcześniej w trakcie drążenia wyrobiska na elementach ociosowych jego obudowy. Wykonanie tej czynności utrudniała opinka ociosu wykonana z siatki stalowej oraz wykładka przestrzeni pomiędzy opinką a górotworem, wykonana ręcznie ze skały płonnej. Sukcesywnie po ustawieniu kolejnych strzemion na odpowiedniej wysokości zabudowano trzy zastrzały. Około godziny 1040 pracownik oddziału PRS „Wschód” S.A. poluzował śruby kolejnego strzemiona zamka obudowy zamontowanego na łuku ociosowym obudowy wyrobiska i próbował je przesunąć do dołu przy użyciu żerdzi stalowej o średnicy Ø22 i długości około 1,2 m. W tym celu jeden jej koniec umieścił w ociosie na wysokości około 1,6 m powyżej spągu, zapierając go między prętami siatki opinkowej, a górną częścią zamka, natomiast drugi koniec trzymając oburącz ściągał do dołu na wysokość własnej piersi.
W trakcie wykonywania tej czynności w wyniku poślizgnięcia się i utraty równowagi wypuścił z dłoni naprężoną żerdź, która wskutek odprężenia uderzyła go w twarz powodując uraz lewej gałki ocznej. Szerokość wyrobiska w miejscu zaistniałego wypadku, w świetle obudowy wynosiła około 5,35 m, a jego wysokość około 5,05 m. Przodowy brygady poinformował o zdarzeniu dyspozytora ruchu, udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy oraz pomógł mu dojść pieszo pod szyb. Po wyjeździe na powierzchnię w punkcie pomocy doraźnej zlokalizowanym w pobliżu szybu S-1.2 w Bogdance opatrzył go lekarz dyżurny i skierował kopalnianą karetką pogotowia do Kliniki Okulistycznej w Lublinie.
Według wstępnych ustaleń bezpośrednią przyczyną wypadku było uderzenie pracownika odprężoną żerdzią stalową, w wyniku czego doznał on urazu lewej gałki ocznej.
W związku z zaistniałym wypadkiem, Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie, nie wydał decyzji.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Lublinie.