2.08.2012

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-18/gem-299/2012

Katowice, dnia 8.08.2012 r.

I N F O R M A C J A Nr 18/2012 śm./EW

o wypadku śmiertelnym, zaistniałym w dniu 2.08.2012 r. o godzinie 1240 w KW S.A. Oddział KWK „Chwałowice” w Rybniku, któremu uległ górnik kombajnista oddziału G-1, pracujący w górnictwie 21 lat.

Wypadek zaistniał w ścianie S/z IV-III w pokładzie 404/9, w rejonie sekcji nr 36 obudowy zmechanizowanej typu Glinik-08/29-POz.

Pokład 404/9 w rejonie ściany został zaliczony do: II kategorii zagrożenia metanowego, I stopnia zagrożenia wodnego i klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Ściana S/z IV-III, o miąższości od 1,4 do 2,0 m oraz nachyleniu podłużnym pokładu od 2 do 100, eksploatowana była systemem podłużnym z zawałem stropu. Wyposażenie kompleksu ścianowego stanowiły m.in: sekcje obudowy zmechanizowanej typu Glinik-08/29-POz (148 szt.), w których zabudowane były osłony przejścia sterowane hydraulicznie oraz typu Pioma RZN-10/25-Oz (5 szt.), kombajn ścianowy typu KSW-460NE i przenośnik ścianowy typu Rybnik 850. Sterowanie sekcjami obudowy zmechanizowanej odbywało się za pomocą rozdzielaczy typu RB5-k i typu RB4-k, zabudowanych w sekcjach przyległych. Sterowanie sekcją nr 36 odbywało się z sekcji nr 37. Na wysokości sekcji nr 36, nachylenie podłużne ściany wynosiło 50, wysokość ściany 1,47 m, miąższość pokładu 1,8 m, a szerokość przejścia około 1,6 m. Ściana była oświetlona lampami typu LOP. Najbliższe punkty świetlne znajdowały się w sekcjach nr 32 oraz 38 i były sprawne.

W dniu 2 sierpnia 2012 r., na zmianie pierwszej sztygar zmianowy oddziału G-1, skierował do ściany 26 pracowników, w tym przodowego ściany i dwóch kombajnistów. Do obsługi energomaszynowej do ściany skierowano, m.in. 2 hydraulików. Około godziny 1240 (po wykonaniu 2 skrawów kombajnem), w trakcie pracy kombajnu w rejonie sekcji nr 36, podczas wykonywania przez hydraulika prac, związanych z uszczelnianiem rozdzielacza typu RB5-k w sekcji nr 37, doszło do niezamierzonego uruchomienia osłony przejścia sekcji nr 36, która docisnęła do nadstawki (prowadnicy 1500) przenośnika ścianowego górnika kombajnistę znajdującego się na wysokości skrzyni aparatury elektrycznej kombajnu. Poszkodowanego uwolnili drugi kombajnista i hydraulik, poprzez podniesienie osłony przejścia. Udzielili mu pierwszej pomocy. Podczas transportu na noszach w chodniku taśmowym 4/III (podścianowym), poszkodowany stracił przytomność. Podjęta akcja reanimacyjna przez pracowników i kontynuowana przez przybyłego lekarza nie dała rezultatu. O godzinie 1420 lekarz stwierdził zgon. W wydanej opinii lekarskiej stwierdził „uraz wielonarządowy z podejrzeniem uszkodzenia rdzenia kręgowego i narządów jamy brzusznej i płuc - krwotok wewnętrzny.”

Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku został powiadomiony przez KRZG o zaistniałym wypadku w dniu 2.08.2012 r. o godzinie 1335.

Przyczyną wypadku było niezamierzone zasterowanie osłony przejścia obudowy zmechanizowanej, która docisnęła górnika kombajnistę do nadstawki przenośnika ścianowego, podczas pracy kombajnu.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor OUG w Rybniku, decyzją z dnia 2.08.2012 r., nakazał:

  1. ponownie przeprowadzić analizę ryzyka zawodowego, dla stanowisk pracy w ścianie S/z IV-III w pokładzie 404/9, w aspekcie dalszego bezpiecznego użytkowania osłon przejścia w sekcjach obudowy zmechanizowanej typu Glinik-08/29-POz, z uwzględnieniem przyczyn i okoliczności zaistniałego wypadku śmiertelnego, a następnie wdrożyć wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy,
  2. ponownie przeszkolić pracowników, zatrudnionych w ścianach eksploatacyjnych wyposażonych w kombajny ścianowe i sekcje obudowy zmechanizowanej, w zakresie bezpiecznego wykonywania cyklu produkcyjnego, z uwzględnieniem przestrzegania warunków bezpieczeństwa w trakcie urabiania kombajnem lub wykonywania prac konserwacyjno- naprawczych w ścianie,
  3. z przyczynami i okolicznościami wypadku zapoznać pracowników zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Rybniku.

do góry