30 06 2022

Wyższy Urząd Górniczy
         Departament
Warunków Pracy i Szkolenia                                     Katowice, dnia  26 września 2022 r.

INFORMACJA Nr 32/2022/EW

o niebezpiecznym zdarzeniu - pożarze wozidła marki BELL B50D - zaistniałym w dniu 30 czerwca 2022 r. ok. godz. 1420 w odkrywkowym zakładzie górniczym Kopalnia Wapienia „Celiny” gmina Chmielnik, powiat kielecki, województwo świętokrzyskie, należącym do przedsiębiorcy Kopalnia Granitu Kamienna Góra - Celiny Sp. z o. o. Micigózd.

Do pożaru woziła marki BELL B50D doszło w północno-wschodniej części zakładu górniczego, na wierzchowinie wału ochronnego nr 1.

W zakładzie górniczym Kopalnia Wapienia „Celiny” k/Chmielnika wydobywane są wapienie w sposób odkrywkowy, systemem ścianowym w wyrobisku stokowo-wgłębnym na trzech poziomach eksploatacyjnych. W granicach zakładu górniczego usypano z mas nadkładowych wały ochronne wokół wyrobiska górniczego od strony północno-wschodniej (wał nr 1) i od strony południowo-wschodniej (wał nr 2).

Transport mas nadkładowych na wał ochronny nr 1 odbywa się drogami technologicznymi usytuowanymi w wyrobisku. Do transportu wykorzystywane są wozidła technologiczne o napędzie spalinowym.

W dniu 30 czerwca 2022 r. prowadzono formowanie wału nr 1 z użyciem spycharki i wozidła transportującego grunt. Szerokość wału u podstawy wynosi od 30 do 60 m a wysokość wynosiła 9 m. Ok. godz. 1420 kierowca wozidła marki Bell model B50D rozładowywał masy ziemne na wierzchowinie wału. Gdy wozidło znajdowało się w miejscu rozładunku mas ziemnych, w którym kierowca kończył rozładunek, nagle zauważył ogień otaczający kabinę wozidła. Kierowca po zatrzymaniu pojazdu natychmiast opuścił kabinę i podbiegł do operatora spycharki pracującej na wierzchowinie wału ochronnego. Telefonicznie powiadomili osobę dozoru prowadzącą zmianę o pożarze wozidła oraz rozpoczęli gaszenie gaśnicą będącą na wyposażeniu spycharki. Do gaszenia przystąpili również operatorzy innych maszyn pracujących w wyrobisku. Pomimo podjętej próby ugaszenia podręcznym sprzętem gaśniczym, pożaru nie ugaszono. W międzyczasie wezwana została Straż Pożarna, która po przybyciu na miejsce ugasiła pożar.

W wyniku zdarzenia całkowitemu spaleniu uległa kabina pojazdu. Nikt nie został poszkodowany, zdarzenie nie skutkowało zaistnieniem wypadku. Wozidło zabezpieczono przed niekontrolowanym przemieszczeniem się klinując koła oraz ogrodzenie taśmą ostrzegawczą. 

Przyczyną pożaru wozidła było najprawdopodobniej zwarcie instalacji elektrycznej pojazdu. Przyczyna została określona w opinii Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Stan wozidła uniemożliwiał określenie przyczyny zwarcia instalacji elektrycznej.  

W związku z zaistniałym zdarzeniem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach nakazał niezwłoczne usunięcie wozidła z wału ochronnego, a do czasu jego usunięcia - zabezpieczenia miejsca postoju wozidła w sposób określony przez kierownika ruchu zakładu górniczego, zapewniający bezpieczeństwo osób i ruchu zakładu górniczego. 

Ponadto nakazał przekazanie do badań specjalistycznych odpowiedniej jednostce wozidło marki BELL model B50D w celu określenia przyczyn zaistniałego zdarzenia.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Kielcach. 

do góry