30.08.2012

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 3.09.2012 r.

INFORMACJA 22/2012 śm./EW

o wypadku śmiertelnym, zaistniałym w dniu 30.08.2012 r. o godz. 940, spowodowanym opadnięciem brył skalnych z naroża filara w pochylni G-8d z chodnika G-49eW, w piętrze G7 i 8W pola G oddziału G-30, w KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. w Lubinie Oddział Zakłady Górnicze „Polkowice-Sieroszowice” w Kaźmierzowie, któremu uległ górnik, lat 46, zatrudniony w górnictwie 16 lat

Górnik, który uległ wypadkowi śmiertelnemu zatrudniony, był na zmianie, jako pomocnik operatora samojezdnego wozu kotwiącego SWK ROOF MASTER 1.8., na głębokości 620 m, w rejonie Szybów Zachodnich kopalni.

Oddział G-30 prowadził w polu G roboty przygotowawcze mające na celu okonturowanie kolejnych bloków eksploatacyjnych. Złoże rudy miedzi występuje w tym rejonie w formie pseudopokładu, na który składają się skały węglanowe: łupki o miąższości do 0,6 m oraz dolomity o miąższości do 4,3 m. Miąższość złoża waha się od 3,0 do 4,3 m. Złoże, o rozciągłości NW-SE, zapada pod kątem 4-9º w kierunku NE. Roboty prowadzono w części złoża zaliczonej do III stopnia zagrożenia wodnego i III stopnia zagrożenia tąpaniami. Według doboru obudowy z czerwca 2012 r. skały stropu zaliczono do klasy drugiej. W miejscu wypadku wyrobisko zabezpieczone było obudową kotwową rozprężną z podwójnymi głowicami, o długości żerdzi 1,8 m, w siatce 1,0x1,0 m, zgodnie z doborem obudowy.

Dla robót przygotowawczych w polu G był opracowany projekt techniczny robót przygotowawczych nr PTP-GG-3-G678910EW, zatwierdzony przez kierownika ruchu zakładu górniczego.

W dniu 30.08.2012 roku, na zmianie I WSP, sztygar prowadzący zmianę (z-ca sztygara oddziału G-30) skierował dwuosobową brygadę: górnika-operatora samojezdnego wozu kotwiącego (SWK) wraz z górnikiem, jako pomocnikiem, do wykonania obudowy kotwowej przodka przecinki P-9, z pochylni G-8d, o wymiarach: wysokość 2,8 m, szerokość 6,7 m.

Około godz. 940 górnik - pomocnik operatora SWK, po włożeniu żerdzi do głowicy kotwiarki, przechodził do znajdującego się z tyłu maszyny zasobnika kotwi, poruszając się pomiędzy ustawioną na podporach maszyną a wychylonym do wyrobiska narożem filara, utworzonym po wykonaniu zabioru w przecince P-9 z pochylni G-8d. Opadające nagle z ociosu bryły skalne przygniotły poszkodowanego do prawego tylnego koła SWK, powodując śmiertelne obrażenia. Ilość i rozmiary opadniętych brył skalnych oraz wygląd odsłoniętego naroża wskazywały na osłabienie struktury ociosu. Poszkodowanego odnalazł górnik-operator i podjął nieudaną, z uwagi na ciężar przygniatającej go bryły, próbę uwolnienia go. Wezwał na pomoc przebywających w pobliżu współpracowników i razem uwolnili poszkodowanego, który był nieprzytomny, nie miał widocznych obrażeń (poza krwotokiem z nosa i ust), ale zachował funkcje oddechowe. Poszkodowany wkrótce stracił przytomność, a współpracownicy podjęli akcję reanimacyjną zakończoną powodzeniem. Sztygar prowadzący zmianę zawiadomił dyspozytora, który wezwał zespół z lekarzem-ratownikiem z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie. Przybyły lekarz wraz z dwoma ratownikami kontynuował akcję reanimacyjną, również w trakcie przewożenia poszkodowanego pod szyb. Reanimację zakończono po wniesieniu poszkodowanego do klatki, po stwierdzeniu o godz. 1010 zgonu przez lekarza. Ciało poszkodowanego wywieziono na powierzchnię, skąd przewieziono go do prosektorium w Lubinie.

Przyczyną wypadku było uderzenie poszkodowanego odspojonymi od naroża bryłami skalnymi i dociśnięcie go do prawego tylnego koła samojezdnego wozu kotwiącego.

Do wypadku przyczyniło się przechodzenie poszkodowanego od głowicy samojezdnego wozu kotwiącego do znajdującego się z tyłu maszyny zasobnika kotwi, pomiędzy maszyną a wychylonym do wyrobiska narożem ociosu.

Po przeprowadzeniu w dniu 30.08.2012 r., na zm. II, oględzin miejsca wypadku Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu nakazał:

I Wstrzymać ruch zakładu górniczego KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” w Kaźmierzowie w pochylni G-8d z chodnika G-49eW, w piętrze G7 i 8W pola G oddziału G-30, do czasu:

  1. Przeprowadzenia kontroli stanu wyrobisk i obudowy stropu w rejonie miejsca wypadku, w zakresie i na zasadach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
  2. Ustalenia koniecznego zakresu i sposobu oraz wykonania robót w celu zapewnienia stateczności stropu i ociosów wymienionego wyrobiska.

Uzależnił podjęcie wstrzymanego ruchu od uzyskania zezwolenia kierownika ruchu zakładu górniczego.

II Przeprowadzić dodatkowe szkolenie górników-operatorów dwustanowiskowych samojezdnych wozów kotwiących oraz ich pomocników w zakresie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wykonywania obudowy kotwiowej, z uwzględnieniem przyczyn i okoliczności zaistniałego wypadku.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.

do góry