3.04.2012

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 5.04.2012 r.

INFORMACJA Nr 23/2012/EW

o wypadku ciężkim zaistniałym w dniu 3 kwietnia 2012 r., o godz. 1637, w pasie P-20, pomiędzy komorami K-40 i K-41, w polu XII/10 oddziału G-7 w KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Lubin” w Lubinie, któremu uległ górnik strzałowy, pełniący funkcję przodowego, lat 46, pracujący w górnictwie 12 lat

Wypadek zaistniał w pasie P-20, pomiędzy komorami K-40 i K-41, w polu XII/10 oddziału G-7, w rejonie Lubin Zachodni, na poziomie 740 m, w odległości około 500 m od szybu L-I. Złoże, o miąższości do 3,8 m, eksploatowane było systemem komorowo-filarowym, z ugięciem stropu J-UG. W miejscu wypadku wyrobisko, znajdujące się w strefie o pogorszonych warunkach stropowych z uwagi na biegnące skośnie trzy uskoki o zrzucie do 0,6 m i towarzyszące im spękania, miało szerokość ok. 7 m i około 3,2 m wysokości. Strop wyrobiska zabezpieczony był obudową kotwiową rozprężną o długości 1,8 m, w siatce 1,5 x 1,5 m, wzmocnioną obudową wklejaną, o długości żerdzi 2,6 m, w siatce 1,5 x 1,5 m.

W dniu 03.04.2012 r. na zmianie drugiej wielozmianowego systemu pracy (WSP), trwającej od godziny 1030 do 1800, górnik strzałowy zatrudniony był jako przodowy pola i na polecenie sztygara zmianowego nadzorował roboty (obrywanie, wybieranie i wywożenie kamienia) w północnej części pola. Samoistny wstrząs górotworu o energii 2,6x104J, zarejestrowany o godz. 1637, zlokalizowany na skrzyżowaniu pasa P-20 i komory K-38, spowodował odprężenie - m.in. odspojenie i opadnięcie ze stropu bryły o wymiarach 1,0 x 0,5 x 0,3 m i kilku mniejszych, które uderzyły przodowego powodując ciężkie obrażenia. Ponadto wstrząs spowodował: obsypanie, na głębokość do 1 m, południowego ociosu komory K-40, pomiędzy pasem P-20 i upadową C 30N, na odcinku około 5 m oraz obsypanie południowego ociosu wcinki komory K-39 z pasa P-20, w kierunku zrobów, na głębokość do 0,5 m. Pracownik wysłany przez sztygara, bezpośrednio po wstrząsie, znalazł przytomnego, zakrwawionego poszkodowanego, leżącego na spągu. Natychmiast wezwał przez radiotelefon sztygara, który przybył na miejsce wypadku, udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy, zawiadomił dyspozytora i polecił przenieść poszkodowanego na noszach do komory górniczej. Przybyły lekarz-ratownik stwierdził ranę ciętą okolicy ciemieniowej, złamania żeber po stronie prawej, złamanie przedramienia prawego i złamanie podudzia lewego z przemieszczeniem. Po udzieleniu pomocy lekarskiej poszkodowanego odwieziono pod szyb L-IV. Po wywiezieniu na powierzchnię poszkodowany został odwieziony karetką do Regionalnego Centrum Zdrowia w Lubinie, w którym, po szczegółowych oględzinach, stwierdzono (opinia ustna): ranę ciętą potylicy, zerwanie splotu barkowego lewego, stłuczenie klatki piersiowej, stłuczenie płuc (płyn i krew w płucach), złamanie kompresyjne trzonu kręgu L-1, złamanie 2 żeber po stronie lewej i 2 po stronie prawej, otwarte złamanie podudzia lewego. Stan ogólny ciężki. Zakład górniczy zakwalifikował wypadek jako ciężki.

W związku z wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu wydał decyzję, w której wstrzymał ruch zakładu górniczego KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Lubin” w Lubinie w części pola XII/10 oddziału G-7, obejmującej pas P-20, na odcinku od komory K-40 do chodnika C-264, do czasu:

  1. Przeprowadzenia kontroli stanu wyrobisk i obudowy w rejonie miejsca wypadku, w zakresie i na zasadach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
  2. Ustalenia koniecznego zakresu i sposobu oraz wykonania dodatkowego zabezpieczenia stropu ww. części wyrobiska.

Ponadto uzależnił podjęcie wstrzymanego ruchu od uzyskania zezwolenia kierownika ruchu zakładu górniczego.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.

do góry