6 08 2019

Wyższy Urząd Górniczy

          Departament

Warunków Pracy i Szkolenia                                           

     Katowice, dnia 12 sierpnia 2019 r.

 INFORMACJA Nr 17/2019śm./EW

w sprawie wypadku śmiertelnego, zaistniałego w dniu 6.08.2019 r. o godz. 812 w zakładzie górniczym KWK „Pniówek” w Pawłowicach należącym do Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. w Jastrzębiu-Zdroju.

Wypadek zaistniał w szybie „III” na poziomie 830 m.

Szyb „III” jest szybem wydechowym o średnicy 7,5 m zgłębionym do głębokości 865,3 m. Na głębokości 860 m zabudowane zostało sztuczne dno w związku z planowanym rozpoczęciem prac pogłębiania szybu. Szyb udostępnia poziomy: 705 m i 830 m, wyposażony jest w dwa górnicze wyciągi szybowe: wyciąg w przedziale wschodnim przeznaczony do jazdy ludzi i transportu materiałów, wyciąg w przedziale zachodnim przeznaczony do transportu materiałów.

Wyciąg szybowy w przedziale wschodnim wyposażony jest w klatkę wielkogabarytową dwupiętrową o udźwigu 16 Mg oraz przeciwciężar, przedział zachodni wyposażony jest w skip materiałowy o udźwigu 2,8 Mg oraz przeciwciężar.

W dniu 6.08.2019 r. na zmianie A wykonywano prace w szybie „III” związane z transportem elementów rusztowania typu „Warszawa” z poziomu sztucznego dna – (głębokość 860 m) na podszybie poz. 830 m (głębokość 831,1 m). Bezpośrednio do wykonywania tych prac skierowany został zespół 6 pracowników (3 pracowników oddziału szybowego KWK „Pniówek” i 3 pracowników PBSz S.A.) pod nadzorem osoby dozoru ruchu.

Transport prowadzony był z wykorzystaniem klatki wielkogabarytowej wyciągu szybowego w przedziale wschodnim szybu „III”. Transportowane elementy podwieszane były za pomocą cięgna elastycznego – linki kotwiczącej o długości 30 m zamocowanej do ramy dolnej klatki. Pracownik brygady szybowej podczas wykonywania drugiego cyklu transportu znajdował na głowicy przeciwciężaru górniczego wyciągu szybowego w przedziale zachodnim ustawionej na poziomie 830 m. W czasie przemieszczania klatki wielkogabarytowej w dół, z niewyjaśnionych przyczyn, pracownik, wychylił głowę w kierunku poruszającej się klatki wielkogabarytowej. Poruszająca się klatka docisnęła głowę pracownika do dźwigara konstrukcji krzesła szybowego zabudowanego pomiędzy przedziałem wschodnim i zachodnim szybu „III”.

W wyniku zaistniałego wypadku nastąpił zgon pracownika brygady szybowej. 

Informację opracowano na podstawie danych z SUG w Katowicach.

do góry