01 03 2015

Wyższy Urząd Górniczy

Departament Górnictwa
Otworowego i Wiertnictwa

Katowice, dnia  9  marca 2015 r.

 

 I N F O R M A C J A Nr 9/2015/EW

w sprawie awarii urządzenia wiertniczego MASS 6000 E, zaistniałej w dniu 1 marca 2015 r. ok. godz. 7:30, w zakładzie wykonującym roboty geologiczne Exalo Drilling S.A. Piła dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. Warszawa, na wiertni Kobylin 1 położonej w m. Targoszyce, gmina Kobylin, powiat krotoszyński.

 

 

Otwór poszukiwawczy „Kobylin 1” wiercony za gazem do utworów karbonu, wykonywany jest przez Exalo Drilling S.A. w Pile na zlecenie przedsiębiorcy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Warszawa.

W dniu 01.03.2015 r. na wiertni Kobylin 1 podczas wyciągania przewodu wiertniczego z otworu nastąpiło uderzenie wielokrążka ruchomego w drewniany kloc zabezpieczający znajdujący się pod wielokrążkiem górnym. Z nieustalonych przyczyn zabezpieczenie przed wjazdem wielokrążka ruchomego na koronę urządzenia wiertniczego nie zadziałało w sposób odpowiedni. W wyniku tego wielokrążek ruchomy przemieścił się około 3m powyżej jego granicznego położenia i uderzył w zabezpieczenie drewniane podwieszone pod wielokrążek górny.

W wyniku uderzenia zabezpieczający kloc drewniany został zniszczony, uszkodzone zostało ucho śruby rzymskiej regulującej położenie belki Top Drive oraz otarta została stalowa obudowa wielokrążka ruchomego.

Przyczyną niezadziałania urządzenia zabezpieczającego przed wjazdem na koronę wieży było zerwanie wężyka powietrznego zasilającego układ.

Czynności wyjaśniające przyczyny i okoliczności awarii mechanicznej urządzenia wiertniczego prowadzi komisja powołana przez Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Poznaniu.

do góry