08.03.2007

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-4/gem-17/2007

Katowice, dnia 15.03.2007 r.

I N F O R M A C J A   Nr 4/2007 śm./EW

o wypadku śmiertelnym, początkowo zakwalifikowanym jako ciężki, zaistniałym w dniu 8.03.2007 r. o godz. 215 w KW S.A. Oddział KWK „Marcel” w Radlinie, któremu uległ górnik przodowy, lat 48, pracujący w górnictwie 21 lat.

     Wypadek zaistniał w kanale likwidowanej ściany C-2 w pokładzie 502/1, poniżej poziomu 400 m, w rejonie sekcji obudowy zmechanizowanej nr 84. Ściana C-2 eksploatowana była w warunkach: III kategorii zagrożenia metanowego, I stopnia zagrożenia wodnego, klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego.

     Kanał likwidowanej ściany C-2 w pokładzie 502/1 w miejscu wypadku zabudowany był stropnicami stalowymi z kształtownika V-25, o rozstawie co 0,75 m, stabilizowanymi podwójnymi rozporami dwustronnego działania typu TR. Stropnice podbudowane były podwójnymi rzędami podciągów drewnianych, podpartych stojakami drewnianymi. Od strony zawału, zabudowany był za ww. obudową kaszt z drewna okrągłego. Niezlikwidowana część kanału likwidowanej ściany C-2 pokł. 502/1 zabudowana była za pomocą stropnic stalowych V-25 jw., z tym, że stropnice te na ociosie węglowym podbudowane były podwójnym rzędem podciągów drewnianych, podpartych stojakami drewnianymi, natomiast od strony zawału wsparte były na stropnicach sekcji obudowy zmechanizowanej typu Hydrotech 13/34-POz.  Ocios węglowy kanału zabezpieczony był za pomocą dwóch rzędów siatek ogrodzeniowych, umocowanych kotwami drewnianymi (po 2 szt. co 1,5 m), natomiast wykładkę stropu stanowiła siatka ogrodzeniowa lub miejscami siatka zgrzewana.

     W miejscu wypadku spąg wyrobiska był twardy, zawilgocony o nachyleniu podłużnym 170 oraz nachyleniu poprzecznym 4o w kierunku na ocios węglowy. Miejsce to nie było oświetlone. Wysokość wyrobiska wynosiła ok. 2,4 m a szerokość 2,6 m (od stojaków na ociosie likwidowanej ściany do podwójnego rzędu drewnianych podciągów wzmacniających).

Likwidacja przedmiotowej ściany była prowadzona po wzniosie. Transport sekcji na poziom 400 m, po ich wyrabowaniu i przesunięciu do kanału transportowego za pomocą własnego układu przesuwnego (PH), odbywał się za pomocą kolejki spągowej linowej. Wciągnięcie sekcji na platformę kolejki spągowej wykonywano za pomocą układu transportowego kołowrotu KBH-6 z liną otwartą, który był zabudowany na wylocie ze ściany.

     W dniu 08.03.2007 r., na zmianie rozpoczynającej się o godzinie 030, sztygar zmianowy oddziału GZP-2 skierował do prac, związanych z rabunkiem sekcji w ścianie C-2 pokł.502/1, 7-osobowy zespół pracowników. Po przybyciu na miejsce pracy, pracownicy w pierwszej kolejności przeciągnęli za pomocą kołowrotu KBH-6 sekcję asekuracyjną typu PIOMA-JANKOWICE-19/32,8-Oz o około 3 m. Po rozparciu ww. sekcji lina kołowrotu KBH-6 została zluzowana. Następnie przodowy wraz z drugim pracownikiem przystąpili do wykonywania kasztu z drewna okrągłego za przesuniętą sekcją asekuracyjną. Pozostali pracownicy sukcesywnie donosili potrzebne do wykonania kasztu drewno. W momencie, gdy przodowy układał kolejną 8 warstwę drewna, nastąpiło niekontrolowane zsunięcie się sekcji asekuracyjnej. Stojący pomiędzy budowanym kasztem a tyłem sekcji przodowy został dociśnięty na wysokości tułowia do budowanego kasztu dolną częścią osłony odzawałowej ww. sekcji.

    Celem uwolnienia poszkodowanego pozostali pracownicy za pomocą kołowrotu KBH-6 odciągnęli sekcję asekuracyjną.

Po udzieleniu pierwszej pomocy poszkodowany został wytransportowany do punktu opatrunkowego na powierzchni, gdzie lekarz wydał opinię, stwierdzając „Uraz nadbrzusza. Obrażenia kostne żeber. Silna duszność”. Następnie poszkodowanego przewieziono do Szpitala nr 1 w Wodzisławiu Śląskim. Wypadek początkowo zakwalifikowano jako ciężki.   Po pozyskaniu informacji o stanie poszkodowanego dyrektor kopalni powiadomił o wypadku Dyrektora OUG w Rybniku, który niezwłocznie podjął czynności dochodzeniowe.

W dniu 10.03.2007 r. o godzinie 715 poszkodowany zmarł.

     Przyczyną wypadku śmiertelnego  było dociśnięcie górnika przodowego przesuwającą się w sposób niekontrolowany sekcją asekuracyjną do będącego w budowie kasztu drewnianego.

     Przyczyna ta wynikła ze stosowania niewłaściwych metod pracy, tj. wykonywania robót za nieprawidłowo zabezpieczoną sekcją asekuracyjną.

     W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor OUG w Rybniku w dniu 08.03.2007 r. wydał decyzję, w której nakazał:

1. Wycofać z eksploatacji podpory hydrauliczne wraz z blokami zaworowymi sekcji asekuracyjnej typu Pioma Jankowice 19,32,8 Oz w kanale likwidacyjnym ściany C-2 w pokładzie 502/1, celem przeprowadzenia specjalistycznych badań koniecznych dla wyjaśnienia okoliczności przyczyn wypadku.

2. Wstrzymać likwidację sekcji w kanale likwidacyjnym ściany C-2 w pokładzie 502/1 do czasu doprowadzenia ustaleń projektu technicznego do pełnej jednoznaczności i spójności w zakresie sposobu przebudowy sekcji asekuracyjnej oraz jej zabezpieczenia przed niekontrolowanym przemieszczeniem.

3. Po wznowieniu robót likwidacyjnych w ścianie C-2 w pokładzie 502/1, wzmóc dyscyplinę w zakresie nadzoru osób dozoru ruchu.

4. Z przyczynami i okolicznościami zaistniałego wypadku zapoznać pracowników zatrudnionych w zakładzie górniczym.

 

 

 

 

 

 

do góry