08.08.2007

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-15/gg-04/2007

Katowice, dnia 16.08.2007 r.

I N F O R M A C J A Nr 15/2007 śm./EW

w sprawie wypadku śmiertelnego, zaistniałego w dniu 8.08.2007 r., o godz. 042 w KHW S.A. KWK „Mysłowice – Wesoła” Ruch Wesoła w Mysłowicach, któremu uległ górnik kombajnista oddziału KG-5, lat 27, pracujący w górnictwie 8 lat.

Wypadek zaistniał w ścianie 503 o długości około 170 m w pokładzie 501 w partii Bw, na poziomie 665 m. Pokład 501 o zmiennej grubości od 3,5 m do 4,5 m i nieregularnym zaleganiu, zaliczony został do IV kategorii zagrożenia metanowego, III stopnia zagrożenia tąpaniami, klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego i I stopnia zagrożenia wodnego. Ściana 503 prowadzona z zawałem stropu, z nachyleniem poprzecznym około 7° po wzniosie, wyposażona była w obudowę zmechanizowaną typu: FAZOS-24/46-POz, FAZOS-24/46-POz/BSN i PIOMA-24/47-OzM. Prowadzono jednokierunkowe urabianie kombajnem ścianowym typu KSW-1140E o zabiorze 0,8 m i średnicy organów 2400 mm, wyposażonym w zdalne sterowanie radiowe typu SSRK i zespół osłon nastawnych podnoszonych hydraulicznie. Odstawę urobku realizowano przy użyciu przenośnika ścianowego zgrzebłowego typu GLINIK-298/800/BP1, a następnie przenośnikiem zgrzebłowym podścianowym typu GLINIK-1024.

W dniu 8 sierpnia 2007 r. na zmianie III, trwającej od godziny 1800 do godziny 130, sztygar zmianowy oddziału KG-5 skierował do urabiania w ścianie 503 dwunastu pracowników, w tym do obsługi kombajnu ścianowego wyznaczył dwóch górników posiadających stosowne upoważnienia. Do godziny 036 prowadzono normalne urabianie kombajnem, wykonując jeden skraw. W tym czasie wystąpiło kilka postojów na trasie odstawy urobku.

Około godziny 036 w czasie urabiania kombajnem nastąpiło nagłe odspojenie ociosowej i przystropowej warstwy węgla o długości około 8m (w tym rejonie wystąpiło nieregularne zaleganie pokładu w części przystropowej, powodujące zwiększoną miąższość pokładu), która uderzając o kombajn rozkruszyła się. Bryły węgla wypełniły przestrzeń pomiędzy ociosem ścianowym, a kombajnem oraz przesypały się ponad zespołem hydraulicznych osłon nastawnych kombajnu do przedziału przejścia załogi. Jedna z brył o wymiarach około 1,1 x 0,9 x 0,4 m uderzyła górnika kombajnistę, który z nieustalonych do tej pory przyczyn, znajdował się przy kombajnie w środkowej jego części. W wyniku uderzenia górnik kombajnista doznał śmiertelnych obrażeń.

Na podstawie dotychczasowych ustaleń przyczyną wypadku było uderzenie bryłą węgla górnika kombajnisty, który przebywał w miejscu niedozwolonym.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, nakazał:

  1. Wstrzymać urabianie w ścianie 503 w pokładzie 501B wsch. do czasu:
    • usunięcia skutków opadu przystropowej warstwy węgla w strefie nieregularnego zalegania pokładu w przedziale roboczym i przejściu dla załogi w rejonie kombajnu ścianowego, w oparciu o ustalenia kierownika ruchu zakładu górniczego,
    • opracowania i wdrożenia technologii dalszego prowadzenia ściany w rejonie opadu przystropowej warstwy węgla, zatwierdzonej przez kierownika ruchu zakładu górniczego,
    • doprowadzenia do pełnej sprawności osłony czoła ściany sekcji obudowy zmechanizowanej.
  2. Przed wznowieniem urabiania ściany 503 w pokładzie 501B wsch. przeprowadzić szczegółową kontrolę stanu technicznego kombajnu ścianowego, z uwzględnieniem prawidłowego działania zabezpieczeń ruchowych, przez komisję w składzie ustalonym przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
  3. Ponownie przeanalizować zasady bezpiecznego prowadzenia ściany 503 w pokładzie 501 B wsch. w rejonach o zwiększonej miąższości (nieregularne zaleganie pokładu), z uwzględnieniem nachylenia pokładu i wysokości ściany oraz warunków przemieszczania się pracowników w przedziale dla przejścia, a następnie odpowiednio zweryfikować dotychczasowe ustalenia w tym zakresie.
  4. Ponownie przeszkolić zespoły ścianowe oraz osoby dozoru nadzorujące prowadzenie ścian, w zakresie zasad bezpiecznego prowadzenia urabiania kombajnami ścianowymi, ze szczególnym uwzględnieniem koordynacji czynności kombajnistów, przodowych oraz pozostałych pracowników zatrudnionych w zespołach ścianowych.
  5. Z przyczynami i okolicznościami wypadku śmiertelnego zapoznać zainteresowanych pracowników zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.

do góry