21.02.2008

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 28.02.2008 r.


I N F O R M A C J A Nr 9/2008/EW

o wypadku ciężkim, zaistniałym w dniu 21.02.2008 r. o godzinie 350, w KW S.A. Oddział KWK „Chwałowice” w Rybniku w ścianie  S/z I-IIIz w pokładzie 404/9, któremu uległ górnik oddziału G-3, lat 53, pracujący w górnictwie 19 lat.

Wypadek zaistniał w ścianie S/z I-IIIz w pokładzie 404/9, w rejonie sekcji obudowy zmechanizowanej typu PIOMA RZN 10/25-Oz, zabudowanej od strony chodnika nadścianowego.

Ściana S/z I-IIIz prowadzona jest w warunkach III kategorii zagrożenia metanowego, I stopnia zagrożenia wodnego i klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. W miejscu wypadku nachylenie ściany wynosiło 13o, szerokość przejścia pomiędzy stojakami sekcji obudowy zmechanizowanej typu PIOMA RZN 10/25-Oz, a napędem przenośnika zgrzebłowego wynosiła 1,4 m przy minimalnej wysokości 1,05 m. Wyrobisko w tym miejscu było oświetlone, a na spągu znajdowała się kilku centymetrowa warstwa wilgotnego urobku.

Ściana S/z I-IIIz była wyposażona w 161 sztuk sekcji obudowy zmechanizowanej, w tym 159 sekcji obudowy zmechanizowanej typu GLINIK 08/29 POz oraz 2 sekcje obudowy zmechanizowanej typu PIOMA RZN 10/25 Oz, zabudowane od strony chodnika nadścianowego IIIz. Sekcje obudowy zmechanizowanej były zasilane z magistrali wysokociśnieniowej Ø25, podwieszonej za stojakami obudowy. W miejscu podłączenia do magistrali zasilającej sekcji obudowy zmechanizowanej typu PIOMA RZN 10/25-Oz o nr kolejnym 161, zabudowane były również 2 zawory DN10, poprzez które zasilany był układ hydrauliczny siłownika do rabunku elementów obudowy w chodniku nadścianowym IIIz oraz układ hydrauliczny pistoletu służącego do rozpierania stojaków obudowy indywidualnej.

W dniu 21.02.2008 r. na zmianie konserwacyjnej, rozpoczynającej się o godzinie 130, sztygar zmianowy oddziału G-3 skierował zespół 5 górników do prac w rejonie skrzyżowania ściany S/z I-IIIz z chodnikiem nadścianowym IIIz. Zadaniem zespołu było przygotowanie chodnika nadścianowego IIIz do postępu ściany oraz przygotowanie materiału do transportu przenośnikiem ścianowym. Prace te polegały na wynoszeniu elementów obudowy chodnikowej z rejonu ww. skrzyżowania do dalszej części wyrobiska. W rejonie skrzyżowania znajdował się siłownik hydrauliczny, wykorzystywany do wyciągania wyrabowanych elementów obudowy chodnikowej, pod którymi zgromadzone były złącza ŁP. Złącza te miały być przetransportowane do chodnika podścianowego. W związku z powyższym, przodowy zespołu polecił usunąć siłownik. W tym celu jednemu z górników wydał polecenie zamknięcia zaworu odcinającego, do którego podłączony pył przewód hydrauliczny zasilający rozdzielacz sterujący pracą ww. siłownika. Przedmiotowy zawór odcinający, zabudowany był pod ostatnią sekcją obudowy zmechanizowanej w ścianie. W miejscu tym zabudowany był również drugi zawór odcinający, do którego podłączony był przewód hydrauliczny służący do zasilania pistoletu, do rozpierania stojaków obudowy indywidualnej. Pracownik przez pomyłkę zamiast zamknąć zawór zasilający układ hydrauliczny siłownika, otworzył zawór, poprzez który zasilany był przewód hydrauliczny Ø10 do pistoletu, w wyniku czego został uderzony w okolice oka prawego wolnym końcem biczującego ww. przewodu Ø10, doznając urazu.

Pierwszej pomocy poszkodowanemu udzielił przodowy. Następnie poszkodowany o własnych siłach, asekurowany przez kolegów, udał się pod szyb, a po wyjeździe do punktu opatrunkowego, gdzie przybyły lekarz udzielił mu pomocy stwierdzając w opinii lekarskiej „Uraz gałki, krwiak powiek, rany spojówki, ciała obce spojówki i rogówki, krwiak komory przedniej, zwichniecie soczewki do ciała szklistego oka prawego”. Poszkodowany został przewieziony do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku.

Przyczyną wypadku było pomyłkowe otwarcie zaworu zasilającego pistolet do rozpierania stojaków obudowy indywidualnej, w wyniku którego poszkodowany został uderzony w okolice prawego oka końcem biczującego przewodu hydraulicznego podłączonego do ww. zaworu

Do zaistnienia wypadku przyczyniło się niestosowanie przez poszkodowanego okularów ochronnych.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor OUG w Rybniku w dniu 21.03.2008 r. wydał decyzję, w której nakazał:

  1. Wstrzymać, do czasu realizacji postanowień pkt. 2 niniejszej decyzji, ruch zakładu górniczego w części dotyczącej eksploatacji układu hydraulicznego w ścianie S/z I-IIIz w pokładzie 404/9 w zakresie wykorzystywanym do zasilania pomocniczych urządzeń hydraulicznych.
  2. Zweryfikować obowiązujące zasady zabezpieczania stanu wyłączenia wypływu emulsji wodno olejowej z przyłączy magistrali wysokiego ciśnienia w ścianach z obudową zmechanizowaną, zasilających pomocnicze urządzenia hydrauliczne.
  3. Zapoznać zainteresowanych pracowników, zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego, z przyczynami i okolicznościami zaistniałego wypadku.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Rybniku.

do góry