27 05 2025
Wyższy Urząd Górniczy
Departament
Warunków Pracy i Szkolenia Katowice, dnia 30 czerwca 2025 r.
INFORMACJA Nr 22/2025/EW
o pożarze podziemnym, do którego doszło w dniu 27 maja 2025 r. około godziny 2130 w upadowej E-04 oddziału G-62 w KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” w Kaźmierzowie.
Do pożaru podziemnego doszło w upadowej E-04 przy drodze dojazdowej do pola eksploatacyjnego SI XVI/6 oddziału G-62, pomiędzy przecinkami P-ka 50a i P ka 51, na głębokości 1000 m.
W dniu 27 maja 2025 r. na zmianie III WSP, nadsztygar górniczy wraz z nadsztygarem oddziału strzałowego, przejeżdżając przecinką P-ka 51 do pola eksploatacyjnego oddziału G-62, zauważyli dymy pod stropem skrzyżowania upadowej E-04 z przecinką 51, wydobywające się z upadowej E-04. Celem sprawdzenia źródła dymów nadsztygar wszedł do upadowej E-04 na odległość około 6 m, jednakże pryzma rumoszu skalnego wypełniająca wyrobisko na wysokość około 1,8 m uniemożliwiła mu ocenę źródła dymów. Następnie ww. osoby wspólnie przejechały pasem P-6, na skrzyżowanie upadowej E-04 z przecinką P-ką 50a. W przecince P-ka 50a, w której prowadzone były prace montażowe trasy przenośnika taśmowego, dymów nie stwierdzili. Ustalili, że połączenie przecinki P-ka 50a z upadową E-04 w kierunku przecinki P-ka 51 było zabezpieczone obudową stalową podatną (ŁP) z pełną opinką z okładzin betonowych. O stwierdzonych dymach powiadomili dyspozytora górniczego. Następnie kontynuowali poszukiwania źródła dymów powracając upadową E-1 do przecinki P-ka 51 - źródła dymów nie namierzyli. Kolejno nadsztygar górniczy wszedł na oświetlone skrzyżowanie upadowej E-04 z komorą K-21 - ponowna próba ustalenia źródła dymów nie powidła się. Po wyjściu z upadowej, nadsztygar górniczy potwierdził dyspozytorowi górniczemu, że źródłem dymów nie są procesy technologiczne. Powiadomiony o zdarzeniu dyspozytor rozpoczął prowadzenie akcji ratowniczo - pożarowej. Wezwano zastępy z Górniczego Pogotowia Ratowniczego Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie (JRGH), powiadomiono i wycofano zagrożoną załogę. Po wstępnym rozpoznaniu z wykorzystaniem kamer termowizyjnych zastępy ratownicze potwierdziły zarzewie pożaru w głębi pochylni E-04 przy przecince P-ka 50a. Podjęto aktywne gaszenie pożaru od strony przecinki P-ka 51. Następnie, po wykonaniu wyłomów w opince obudowy podporowej i rozwinięciu linii gaśniczych działania prowadzono od strony przecinki P ka 50a. Na bieżąco wykonywane były pomiary temperatury i składu powietrza kopalnianego. Dymy pożarowe odprowadzane były, zabezpieczonymi drogami powietrza zużytego, do Szybu wydechowego SG 2.
Ze strefy zagrożenia wycofano 274 osoby z kopalni O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” i przed weryfikacją strefy zagrożenia 7 osób z kopalni O/ZG „Rudna”. Aparatów ucieczkowych nie użyto. Żaden z pracowników nie doznał obrażeń. Działania ratownicze prowadzone były na podstawie planu akcji przeciwpożarowej. Akcja ratownicza polegała na podawaniu miejscu ogniska pożaru wody z linii gaśniczych wpiętych w rurociąg ppoż. i rurociąg powrotny wody lodowej klimatyzacji centralnej.
W dniu 29 maja 2025 r, po ugaszeniu pożaru, uzyskaniu pozytywnych wyników pomiarów parametrów atmosfery kopalnianej w miejscu pożaru oraz na drogach odprowadzenia powietrza w kierunku szybu wentylacyjnego, kierownik akcji ratowniczej o godzinie 220 zakończył prowadzenie akcji pożarowej, pozostawiając na następne zmiany dwa zastępy ratownicze do schładzania wyrobiska i kontrolowania jego stanu. W akcji ratowniczej brało udział łącznie 20 zastępów ratowniczych z JRGH i KSRG. W bazie ratowniczej obecny był lekarz zabezpieczenia medycznego z jednostki ratownictwa.
Prawdopodobną przyczyną pożaru mogło być zaprószenie ognia w wyrobisku, w którym zdeponowane były drewniane palety.
W dniu 29 maja 2025 r. Dyrektor OUG we Wrocławiu po przeprowadzeniu oględzin miejsca pożaru i wyrobisk w rejonie jego wystąpienia wydał decyzję, którą wstrzymał ruch zakładu górniczego KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Polkowice-Sieroszowice” w Kaźmierzowie, w części dotyczącej:
- przecinki P-ka 51 i komory K-23 pomiędzy upadową E-03 i pasem P-6 oraz przecinki P-ka 50a w obrębie skrzyżowania z upadową E-04, za wyjątkiem działań zmierzających do usunięcia zagrożenia pożarowego, do czasu przeprowadzenia kontroli stanu tych wyrobisk i ich obudowy po zaistniałym pożarze podziemnym oraz doprowadzenia ich do stanu bezpiecznego i funkcjonalnego;
- upadowej E-04 pomiędzy przecinkami P-ka 50a i P-ka 51, do czasu:
- przeprowadzenia kontroli stanu tych wyrobisk i ich obudowy po zaistniałym pożarze podziemnym oraz doprowadzenia ich do stanu umożliwiającego bezpieczne przeprowadzenie dodatkowych oględzin miejsca pożaru,
- przeprowadzenia oględzin miejsca pożaru w upadowej E-04 pomiędzy przecinkami P-ka 50a i P-ka 51 przy udziale przedstawicieli Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.