28 04 2026

Wyższy Urząd Górniczy
         Departament
Warunków Pracy i Szkolenia                         Katowice, dnia 26  maja 2026 r.

INFORMACJA Nr 16/2026/EW

o wypadku poparzenia łukiem elektrycznym, zaistniałym w dniu 28 kwietnia 2026 r. w polu GL XXVIII/2 oddziału G-2 KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Rudna” w Polkowicach, któremu uległ elektromonter.

Do wypadku poparzenia łukiem elektrycznym doszło na zmianie I wielozmianowego systemu pracy (WSP), podczas próby zdiagnozowania przyczyny braku zasilania w instalacji elektrycznej 1000 V, zabudowanej w wyrobiskach przyzrobowych pola eksploatacyjnego GL XXVIII/2. Instalacja zasilana była z drugiego odpływu stacji transformatorowej typu: INSps n/4 630/10 6/10, poprzez skrzynkę przelotowo rozdzielczą typu SLR QB, zabudowaną w pasie P-98 przy komorze K-7. Utrzymanie ruchu elektrycznego w polu zabezpieczał oddział elektryczny E-5.

W związku z uszkodzeniem instalacji na zmianie I WSP w dniu 27 kwietnia 2026 r. i jej naprawą na zmianie następnej, osoby wykonujące naprawę przekazały by dokonać wymiany dwóch bezpiecznikowych wkładek topikowych typu WT0 - 160A w skrzynce przelotowo rozdzielczej SLR QB zabudowanej, w pasie P-98 przy komorze K 7. Wymianę tych wkładek bezpiecznikowych wykonał elektromonter, pod koniec zmiany IV WSP, który po ich wymianie udał się do pasa P-91 i stwierdził, że w tej części instalacji nadal nie ma napięcia. Z uwagi na koniec zmiany odstąpił od dalszych czynności, przekazując swojemu sztygarowi informację o konieczności dalszego sprawdzenia instalacji elektrycznej.

W dniu 28 kwietnia 2026 r. na zmianie I WSP sztygar zmianowy elektryczny podczas podziału prac w komorze oddziału elektrycznego E-5, polecił dwóm elektromonterom kontrolę instalacji 1000 V po dokonanej wymianie dwóch wkładek bezpiecznikowych w skrzynce SLR QB. Po przybyciu na miejsce pracy, elektromonterzy ustalili na podstawie świecącej się lampki kontrolnej, że skrzynka SLR QB znajduje się pod napięciem. Następnie przeszli komorą K-7 do pasa P-97 do skrzynki SLR-05 zasilanej ze skrzynki SLR QB i sprawdzili w niej wskaźnikiem typu Fluke T5-1000el brak napięcia. Podczas tych czynności zauważyli, że na pryzmie urobku w pasie P-97, w odległości około 2 metrów od skrzynki SLR-05 znajduje się zwinięty odcinek kabla elektrycznego. Następnie przeprowadzając  oględziny instalacji w komorze K-7, w kierunku pasa P-98 i w połowie drogi do skrzynki SLR QB zauważyli zwisający ze stropu koniec uszkodzonego kabla z wyraźnymi śladami skutków zwarcia elektrycznego. Ustalili, że kabel ten był wpięty drugim końcem do skrzynki SLR-05. Wyznaczony na przodowego zespołu elektromonter postanowił sprawdzić, czy napotkany w P-97 leżący na urobku odcinek zwiniętego kabla jest pod napięciem. W momencie przykładania wskaźnika napięcia do żył kabla, nastąpiło zwarcie elektryczne. Drugi z elektromonterów z najbliższego telefonu poinformował o wypadku sztygara elektrycznego, który powiadomił dyspozytora ruchu. Elektromonter przetransportował poszkodowanego pojazdem typu Landrover do pobliskiej komory maszyn ciężkich KMC oddziału mechanicznego C-2, gdzie poszkodowanemu udzielono pierwszej pomocy. Z KMC C-2 poszkodowanego przewieziono na podszybie szybu R-VII i wydano szybem na powierzchnię. Następnie karetką pogotowia poszkodowanego przetransportowano na SOR Szpitala Miejskiego w Lubinie. Po przeprowadzonych badaniach elektromonter w dniu 29 kwietnia 2026 r. został wypisany do domu.

Akcji ratowniczej z udziałem zastępów ratowniczych nie prowadzono.

Do akcji udzielania pomocy poszkodowanemu uwag nie wniesiono.W związku ze zdarzeniem Dyrektor Okręgowego Urzędu we Wrocławiu wstrzymał ruch zakładu górniczego KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. O/ZG „Rudna” w części dotyczącej eksploatacji instalacji elektrycznej napięcia 1000 V zasilanej z drugiego odpływu stacji transformatorowej INSps-n/4-630/10-6/10 do czasu doprowadzenia stanu technicznego przedmiotowej instalacji elektrycznej do zgodności z dokumentacją techniczno-ruchową, dokonanie odbioru technicznego i uzyskania zezwolenia kierownika ruchu zakładu górniczego na ponowne oddanie jej do ruchu. 

Dalsze działania Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu zostaną podjęte po zakończeniu postępowania.

Informację opracowano na podstawie danych z Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu.

do góry