30 07 2024

    Wyższy Urząd Górniczy
            Departament
Warunków Pracy i Szkolenia                    Katowice, dnia 20 sierpnia 2024 r.

INFORMACJA Nr 39/2024/EW

w sprawie pożaru, zaistniałego w dniu 30 lipca 2024 r. w Polskiej Grupie Górniczej S.A. Oddział KWK ROW Ruch Marcel, w pomieszczeniu biurowym oddziału wzbogacania węgla i utrzymania zwałów (JMW-1) budynku płuczki ob. 3.1

Pożar zaistniał na poziomie +12,5 m budynku płuczki ob. 3.1, w pomieszczeniu biurowym oddziału wzbogacania węgla i utrzymania zwałów (JMW 1). Budynek płuczki ob. 3.1 znajduje się w rejonie bocznicy kolejowej i jest połączony pomostami z budynkiem nadszybia szybu „Antoni”. Pomieszczenie biurowe, w którym zaistniał pożar jest połączone z sąsiednim pomieszczeniem biurowym przejściem wyposażonym w drzwi płycinowe, a z korytarzem drzwiami przeciwpożarowymi. Sufit podwieszany i powierzchnia ścian pomieszczenia były obłożone boazerią drewnianą. Posadzka pomieszczenia wykończona była płytkami ceramicznymi, a okna wykonane z PCV. W pomieszczeniu znajdowały się: trzy biurka z płyt wiórowych, trzy krzesła biurowe, szafa dokumentacyjna z płyt wiórowych, szafka wolnostojąca, piec akumulacyjny i sprzęt komputerowy. Ww. urządzenia były podłączone do gniazdek bezpośrednio bądź poprzez przedłużacze. Obok tego biura znajdowało się biuro oddziału JMW 3 z osobnym wejściem z korytarza. W odległości 5,5 m od pomieszczeń biurowych na poziomie +12,5 m  znajdował się przepust kablowy do rozdzielni ROG 400/230 V na poziomie +17,5 m, przez który przebiegało 31 kabli energetycznych. Bezpośrednio nad biurem oddziału JMW 1 na poz. +17,5 m znajdowało się pomieszczenie warsztatowe z oknami stalowymi z wypełnieniem z poliwęglanu i drzwiami przeciwpożarowymi. Pod tym biurem na poziomie +9,75 m znajdowało się także pomieszczenie warsztatowe.

W dniu 30 lipca 2024 r. na zmianie A w budynku płuczki ob. 3.1. zatrudnionych było 170 pracowników, w tym m.in. sztygar zmianowy oddziału JMW 3, sztygar zmianowy oddziału JMW 1 i Nadsztygar JNP. Około godziny 1012, sztygar zmianowy oddziału JMW 3 przebywający w biurze oddziału JMW 3, zauważył dym przedostający się do jego biura przez drzwi. Po wyjściu na korytarz zauważył, że dym wydostaje się spod zamkniętych drzwi biura oddziału JMW 1. Niezwłocznie skontaktował się telefonicznie ze sztygarem zmianowym oddziału JMW 1 przebywającym  poza biurem. O godzinie 1017 sztygar JMW 1 zgłosił pożar do dyspozytora ruchu zakładu górniczego. Dyspozytor rozpoczął akcję ratowniczą powiadamiając Zakładową Straż Pożarną Oddziału KWK ROW stacjonującą w Ruchu Jankowice a następnie Państwową Straż Pożarną w Wodzisławiu Śląskim. Nadsztygar JNP równocześnie powiadomił Zakładową Stację Ratownictwa Górniczego. Niezwłocznie wstrzymano ruch tej części zakładu górniczego i wycofano wszystkich pracowników w wyznaczone punkty zborne. Około godziny 1050 na teren zakładu górniczego przybył pierwszy zastęp straży pożarnej rozpoczynając aktywne gaszenie pożaru. W akcji gaśniczej brało udział 13 zastępów straży pożarnej (47 osób). Po ugaszeniu pożaru o godzinie 1312 akcję gaśniczą zakończono. 

W wyniku pożaru uszkodzeniu uległy dwa pomieszczenia biurowe w budynku płuczki ob. 3.1. oddziału JMW 1. W obu pomieszczeniach biurowych, spaleniu bądź zniszczeniu uległo całe wyposażenie (biurka, krzesła, szafy), wszystkie instalacje elektryczne, kanalizacyjne oraz urządzenia elektryczne. Ponadto całkowitemu zniszczeniu uległy okna i drzwi pomiędzy pomieszczeniami oraz elementy wykończeniowe pomieszczeń (boazerie drewniane ścienne, sufit podwieszany, tynki i okładziny podłogowe).  Nie uległy uszkodzeniu ściany wykonane z cegły ceramicznej pełnej oraz konstrukcja żelbetowa i stalowa. Instalacja  elektryczna na napięcie 230 V, służąca do zasilania oświetlenia jak i do zasilania gniazdek, a także instalacja sieci komputerowej ethernetowej na napięcie 24 V= w obu pomieszczeniach została całkowicie spalona. W drugim pomieszczeniu na posadzce pod oknem znajdował się spalony klimatyzator, na którym leżały popalone przewody, a na ścianie spalony podgrzewacz wody użytkowej, na którym pozwijane były popalone przewody.

Na korytarzu pod stropem, w przepuście do pomieszczenia rozdzielni ROD 400/230 V, uszkodzeniu uległa izolacja kabli energetycznych. W wyniku prowadzonej akcji gaśniczej zalaniu uległo pomieszczenie warsztatowe na poziomie +9,75 m.

W związku z pożarem nikt nie odniósł obrażeń, a konstrukcja budynku nie została uszkodzona.

Ze względu na całkowite spalenie wyposażenia i instalacji biurowych, na obecnym etapie nie jest możliwe ustalenie przyczyny zaistnienia pożaru.

W związku z zaistniałym pożarem, Dyrektor OUG w Rybniku, decyzją z dnia 2 sierpnia 2024 r. nakazał:

  1. Wyłączyć z użytkowania uszkodzone przez pożar dwa pomieszczenia biurowe oddziału wzbogacania węgla i utrzymania zwałów (JMW 1), zlokalizowane w budynku płuczki 3.1 na poziomie +12,5 m Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla do czasu doprowadzenia pomieszczeń biurowych do właściwego stanu technicznego.
  2. Wyłączyć z użytkowania uszkodzone instalacje elektryczne do czasu doprowadzenia ich do właściwego stanu technicznego.
  3. Zastosować niezbędne środki zabezpieczające przed dostępem osób postronnych do uszkodzonych pomieszczeń i instalacji.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Rybniku.

do góry